Portugalskie granaty oraz domowy syrop barmański (grenadyna)
Na temat portugalskich granatów nie będę się rozpisywać. Większość z nas wie, jak wyglądają i smakują granaty. Ciekawym jest jednak fakt, że pierwsze informacje o występowaniu na świecie granatów pojawiły się już ponad 5000 lat temu. W starożytności owoce te były symbolem dobrobytu oraz długiego i zdrowego życia.
Owoce granatu
Owoce, im świeższe, im szybciej od zerwania spożyte, tym więcej wartości odżywczych zachowują. Dlatego też, jak tylko pojawia się sezon na granaty, spożywam je w bardzo dużych ilościach, niezwykle ciesząc się ich dostępnością!
Moje granaty pochodzą z ogródka babci Ruia i nie wyglądają jak te dostępne w polskich sklepach. Są niepryskane, w związku z czym mają wiele niedoskonałości, pęknięć, plamek.
Granaty możemy wykorzystać również jako dodatek do sałatek, deserów czy nawet dań mięsnych. Możemy też przygotować z nich grenadynę (grenadinę), czyli syrop, który powszechnie wykorzystywany jest przy przyrządzaniu koktajli wielokolorowych (grenadyna opada na dno szklanki ze względu na dużą gęstość i ciężar).
Domowa grenadyna – jak zrobić?
Gotową grenadynę możemy kupić w sklepie, ale możemy też zrobić ją w domu! Wiecie, czego potrzebujemy? Soku z granatu, soku z cytryny oraz cukru.
Użyłam 250 ml soku ze świeżych granatów, ale może to być sok gotowy ze sklepu, 1 litr można kupić już za około 13–20 zł.
Podgrzewamy sok. Gdy tylko zacznie się gotować, zmniejszamy znacznie intensywność podgrzewania i gotujemy dalej do momentu, aż jego objętość zmniejszy się mniej więcej o połowę, a sok zacznie gęstnieć. Dodajemy wtedy 70 g cukru. Mnie zajęło to około 20 minut. Na koniec dodajemy 2 łyżki soku z cytryny. Czekamy, aż syrop ostygnie, szczelnie zamykamy w szklanej buteleczce. Tak przygotowany syrop można przechowywać w lodówce przez następne 4–8 tygodni.
Warto wspomnieć, że domowa grenadyna wyglądem nie przypomina tej sklepowej, jej kolor nie jest tak intensywny. Jednak wszystko rekompensuje smak, a to chyba ważniejsze!
Taki syrop możemy wykorzystać do trunków zarówno alkoholowych, jak i bezalkoholowych, np. Tequila Sunrise czy Spooky Juice – z tych bardziej popularnych. Ponadto możemy go dodać zimą do herbaty, a latem do wody gazowanej, tworząc pyszną lemoniadę.