Kolczoch jadalny – portugalskie warzywo chuchu

Dzisiaj przedstawię Wam portugalskie warzywo, z którym zapewne nie spotkaliście się w Polsce. Jednak w Portugalii kolczoch jadalny dostępny jest na prawie każdym targu.
Co to jest kolczoch jadalny?
Kolczoch jadalny (por. chuchu) – na Azorach znany pod nazwą caiota, na Maderze nazywany pimpinela. W Portugalii czasem można spotkać się z nazwą pisaną przez X: xuxu, jednak jest ona błędna.
Kolczoch należy do rodziny dyniowatych, tak samo jak dynia, ogórek czy melon. Pochodzi z Ameryki Środkowej, spożywany jest przez cały rok. Wyglądem przypomina gruszkę. Na zewnątrz może być zupełnie gładki, ale też ciernisty. Kolor waha się od niemalże białego do nawet bardzo ciemnozielonego. W środku znajdziemy jedno duże nasiono.
Smak? Charakterystyczny i łagodny, co w zasadzie jest jego atutem. Bez problemu można dodać to warzywo do wielu potraw, bez znaczącej zmiany końcowego smaku. Nie mam pojęcia, do czego mogłabym porównać jego smak… Naprawdę jest bardzo specyficzny!
Obierać kolczocha radziłabym pod bieżącą wodą, gdyż uwalnia on lepką substancję, którą niełatwo usunąć z rąk.
Jakie ma zastosowanie kolczoch jadalny?
Kolczoch raczej nie jest spożywany na surowo, chociaż raz spotkałam się z nim w sałatce na zimno (był pokrojony w drobną kostkę). Jest to jednak rzadkość. Ja najczęściej dodaję go do zup, ale można go też z powodzeniem piec i smażyć. Niektórzy chuchu dodają również do gulaszu w celu zagęszczenia sosu (zamiast mąki czy skrobi kukurydzianej).
Portugalczycy najczęściej używają chuchu właśnie do zup typu krem (sopa de legumes), zastępując (przynajmniej częściowo) ziemniaka. Po ugotowaniu warzywo to zachowuje się podobnie jak wspomniany ziemniak, a zawiera znacznie mniej kalorii. Można go również z powodzeniem dodać do puree ziemniaczanego lub puree kasztanowego.